GoldStudent Newsletter

If you are having problems viewing this email, please click here.
To make sure you receive email from GoldStudent, please add customerservice@goldstudent.com to your address book
GoldStudent Logo Online Math Training
  Home | Worksheets | Video Tutorial
  April 2011 Newsletter  

From Ning

Spring break came and went so quickly.  School is back in full swing now. Students in high school are starting to prepare for the AP and SAT tests.  This is the first time I see my daughter studying seriously for a test. While testing is one way to judge a student’s knowledge and skills, it is not always so good at evaluating a student’s problem-solving methods, or the student’s ability to do things.   I begin to really appreciate
the project-based method of teaching and learning.  Can math be taught using a project-based system?

Did you know that students can earn points on our site?  Once they earn enough points, they can get fun prizes, selected through our website.  I want to congratulate two students from Tennessee who claimed prizes in the past month!  Check out the prizes we offer at Points and Prizes.

Problem of the Month

The price of gas keeps going up.  In California, most gas stations now charge over $4 even for the lowest octane gasoline.  Hybrid cars cost more, but are more energy efficient than most standard gasoline-only cars.  Hybrid cars are also better for the environment.  Are they better for your wallet as well?  Let’s figure out the break-even time for a hybrid car, and how much money you could save over the lifetime of a hybrid car.

To find out how to do this problem, click here.

Problem & Answer for March

Problem:

Sally wants to do a home improvement project.  Her kitchen floor is in bad shape and she wants to retile the floor.  She needs to figure out how many tiles to buy.  Her kitchen measures 15’ by 20’.  She will use tiles that measure 13” by 13”.  The tile costs $3.50 per square feet.  How many tiles does she need to buy and how much will the tiles cost?

Answer:

Step 1:  Figure out the kitchen area in square feet

The kitchen is 15’ by 20’.  The area of the kitchen is:

Kitchen area = 15’ x 20’ = 300 square feet

Step 2:  Figure out the area of one tile

The tiles measure 13” by 13”.  We need to convert this to feet.  1 foot = 12 inches.  So the area of one tile is:

Area of one tile = 13” x 13” = (13/12)’ x (13/12)’ = 1.08’ x 1.08’ = 1.17 square feet

Step 3: Calculate how many tiles are needed to cover the kitchen area

Since the area of the kitchen is 300 square feet, and the area of one tile is 1.17 square feet,  it seems that we need (300/1.17) = 256 tiles to cover the entire kitchen area.

However, when you tile a room, the tiles usually do not line up exactly to edges of the room.  You will likely need to cut the tile to fit the width and length of the room.  As a result, you would need more tiles and it is important to take that into account.  Here for example the room is 15 feet wide, which means is it 15/1.08 = 13.9 tiles wide. It will take 14 tiles to cover it width-wise, and one tile will need to be cut. Its length is 20 feet, which means it takes 20/1.08=18.5 or in other words 19 tiles to cover in length-wise. Hence it will take 14x19 = 266 tiles when you calculate it this way, which is more correct.

Other corrections you can worry about include things like tile spacing. Smaller tiles are spaced by 1/8”, while larger ones are spaced ¼” or even ½”; this reduces slightly the amount of tile you need to cover the room.

Step 4:  Calculate the total cost

We know we need to buy 266 tiles.  Each tile costs $3.50 per square feet.  So the total cost is:

Total cost = Area of the tiles x $3.50 

               = 266 x 1.17 (square feet per tile) x $3.50 (per square feet)

               = $1,089

Let’s assume in addition there is a sales tax of 8%

Sales tax = $1089 x 8%  = $1089 x 0.08 = $87

Total cost including sales tax = $1,176

So to tile the kitchen, Sally needs to buy 266 tiles and it would cost her almost $1,200.00 just for the cost of the tile.

This email was sent by: GoldStudent.com
5662 Calle Real, # 157
Goleta, CA 93117 U.S.A.

The email was intended for #email#.
If you don't want to receive this email please click unsubscribe